Konsultacje Donalda Tuska ws. uniezależnienia TVP od wpływów PiS. Napotkano pewne wątpliwości
Donald Tusk w miniony weekend odbył w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie konsultacje ws. przyszłości mediów publicznych i uniezależnienia TVP od wpływów PiS – poinformował nieoficjalnie portal gazeta.pl. W spotkaniu wziął udział m.in. Adam Bodnar oraz jeden z byłych prezesów Telewizji Polskiej. Podczas dyskusji napotkano na pewne wątpliwości dotyczące stanowisk osób na technicznych stanowiskach.
Nowa ustawa o mediach publicznych
Wirtualne Media podają z kolei, że były prezes TVP Jan Dworak wraz z grupą ekspertów przygotowali założenia do nowej ustawy o mediach publicznych. Telewizja Polska i Polskie Radio mają być przez pierwsze dwa, trzy lata finansowane bezpośrednio z budżetu państwa, a docelowo z opłaty audiowizualnej pobieranej przez podatników i firmy wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe. Składka wyniosłaby od ośmiu do dziewięciu złotych miesięcznie.
Z obowiązku opłaty byłyby zwolnione osoby o niskich dochodach, z dysfunkcjami narządu wzroku lub słuchu, bezrobotni, osoby pobierające rentę, a także te, których miesięczny dochód nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia, z wyjątkiem prowadzących działalność gospodarczą lub produkcję rolną. Składki nie ponosiłyby także dzieci i młodzież do 26. roku życia.
Finansowanie TVP
– TVP nie powinna uczestniczyć w walce o budżety reklamowe z firmami komercyjnymi. Taka rywalizacja powoduje, że media publiczne nastawiają się na produkcję programów przyciągających możliwie szeroką publiczność, a nie audycje aspiracyjne, ponieważ tylko przy szerokiej publiczności można dostać godziwą cenę za reklamę – komentował Dworak. Były prezes Telewizji Polskiej dodał, że „telewizja publiczna może być finansowana z reklam, ale w niewielkim stopniu”.
Dworak jako przykład podał transmisje sportowe przy wielkich imprezach międzynarodowych lub sponsoring. Ograniczeniu powinny podlegać reklamy w najlepszym czasie antenowym od godz. 18.00 do 23.00. Pozbawione reklam mają być z kolei treści udostępniane w serwisach VoD, o ile ich udostępnianie nie wynika z umów z podmiotami, które wyprodukowały lub są ich dystrybutorami.